Ile kosztuje raport z BIK z oceną punktową

Istnieją banki, które nie sprawdzają w BIK historii kredytowej klienta. Jednak wiele instytucji finansowych robi to, zanim podejmie decyzję o przyznaniu kredytu. Istotna jest dla nich także interpretacja oceny punktowej. Żeby dowiedzieć się jak przedstawia się nasza sytuacja w Biurze Informacji Kredytowej warto zdobyć raport na ten temat.

Analizując raport BIK można dowiedzieć się jakie informacje o naszej historii kredytowej otrzyma bank, do którego chcemy się zwrócić z wnioskiem o kredyt. Zazwyczaj brana jest pod uwagę również ocena punktowa, która odzwierciedla sytuację kredytobiorcy podczas trwania zobowiązania finansowego. Można uzyskać 192 – 631 punktów oraz od 1 do 5 gwiazdek. Im więcej, tym lepiej. Ponieważ banki korzystają z oceny punktowej podejmując decyzję o przyznaniu kredytu, warto zamówić raport, który ją zawiera. Istnieje kilka typów raportów oraz kilka sposobów na ich pozyskanie. Od pewnego czasu można korzystać z internetowego serwisu BIK. Zakłada się tam konto i można logować się do niego w dowolnej chwili, aby zapoznać się z informacjami znajdującymi się w BIK. W zależności od tego, który pakiet się wybierze można wówczas korzystać z darmowych raportów w formacie PDF od 12 razy w ciągu roku do 1 razu w ciągu 6 miesięcy. Wymagana a jest wówczas tylko opłata aktywacyjna – 1 zł.

Można też wypełnić wniosek do Biura Informacji Kredytowej, który będzie wyrażał prośbę o przesłanie (listem poleconym) raportu – bezpłatnego lub pełniejszej wersji płatnej. Inna opcja polega na założeniu internetowego konta w banku: Inteligo, iPKO PB lub Meritum Banku. Po dokonaniu wszystkich formalności i ewentualnych opłat można pobrać wniosek z konta online. Poza tym można udać się osobiście do Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK (Warszawa, ul. Postępu 17A), złożyć wniosek o raport. Skoro wiadomo już jak zamówić raport, warto dowiedzieć się jakie są rodzaje raportów: Informacja Ustawowa, która jest bezpłatna, raport PLUS zawierający pełną historię kredytową – koszt od 30 do 55 zł w zależności od wersji językowej, raport PLUS zawierający dodatkowo ocenę punktową – koszt 35 zł za polską wersję językową, 45 zł za angielską oraz 60 zł za obie wersje.